Politika časopisa

Časopis Integritet i vek konstrukcija objavljuje originalne, prethodno neobjavljene članke: originalne naučne radove, pregledne radove, stručne radove, prikaze knjiga, doktorskih teza, pisma, sadržaje vesti iz domena naučne i stručne javnosti. Časopis Integritet i vek konstrukcija je dostupan u režimu otvorenog pristupa.

Članci mogu biti napisani na engleskom i/ili na srpskom jeziku. Ako su članci napisani na srpskom jeziku, potrebno je da naslov rada, izvod, ključne reči, afilijacije autora budu prevedeni i na engleski jezik. Navodi korišćene literature treba da su napisani latiničnim pismom sa dijakritičkim znakovima.

Časopis izlazi tri puta godišnje.

U časopisu Integritet i vek konstrukcija objavljuju se radovi iz sledećih oblasti: analize, projektovanja, ispitivanja i praćenja stanja konstrukcija, procene integriteta konstrukcija, studije slučajeva i inženjerske discipline inženjerskih konstrukcija. Cilj časopisa je pružanje prepoznatljivog oblika istraživanja u oblastima inženjerstva konstrukcija i veka sistema i komponenata. Prihvatamo najnovija dostignuća teorijskih, eksperimentalnih i projektnih metoda (dizajna), povezana sa inženjerskim konstrukcijama, na pr.: mašinske, građevinske, konstrukcije u energetici, u hemijskoj i procesnoj tehnici, konstrukcije u saobraćaju, rudarstvu, metalurgiji, zavarivanju, prevencija hazarda i zaštita okoline. Specijalna tematska izdanja časopisa ponekad se objavljuju i posvećena su značajnim regionalnim skupovima, koji pokrivaju oblasti kao što su integritet i vek, rizik, bezbednost i stanje inženjerskih konstrukcija.

 

Obaveze urednika

Glavni urednik časopisa Integritet i vek konstrukcija donosi konačnu odluku o tome koji će se rukopisi objaviti. Urednik se prilikom donošenja odluke rukovodi uređivačkom politikom vodeći računa o zakonskim propisima koji se odnose na klevetu, kršenja autorskih prava i plagiranje.

Urednik ne sme imati bilo kakav sukob interesa u vezi sa podnesenim rukopisom. Ako takav sukob interesa postoji, o izboru recenzenata i sudbini rukopisa odlučuje uredništvo. Urednik je dužan da garantuje anonimnost identiteta autora i recenzenata.

Urednik je dužan da sud o rukopisu donosi na osnovu njegovog sadržaja, bez rasnih, polnih/rodnih, verskih, etničkih ili političkih predrasuda.

Urednik ne sme da koristi neobjavljen materijal iz podnesenih rukopisa za svoja istraživanja bez pisane dozvole autora.

 

Obaveze autora

Autori garantuju da rukopis predstavlja njihov originalan doprinos, da nije objavljen ranije i da se ne razmatra za objavljivanje na drugom mestu. Autori takođe garantuju da nakon objavljivanja u časopisu Integritet i vek konstrukcija, rukopis neće biti objavljen u drugoj publikaciji na bilo kom jeziku bez saglasnosti vlasnika autorskih prava.

Autori garantuju da prava trećih lica neće biti povređena i da izdavač neće snositi nikakvu odgovornost ako se pojave bilo kakvi zahtevi za naknadu štete.

Autori snose svu odgovornost za sadržaj podnesenih rukopisa, kao i validnost eksperimentalnih rezultata, i moraju da pribave dozvolu za objavljivanje podataka od svih strana uključenih u istraživanje.

Autori koji žele da u rad uključe slike ili delove teksta koji su već negde objavljeni dužni su da za to pribave saglasnost nosilaca autorskih prava i da prilikom podnošenja rada dostave dokaze da je takva saglasnost data. Materijal za koji takvi dokazi nisu dostavljeni smatraće se originalnim delom autora.

Autori garantuju da su kao autori navedena samo ona lica koja su značajno doprinela sadržaju rukopisa, odnosno da su sva lica koja su značajno doprinela sadržaju rukopisa navedena kao autori.

Autori se moraju pridržavati etičkih standarda koji se odnose na naučnoistraživački rad i da rad nije plagijat. Autori garantuju i da rukopis ne sadrži neosnovane ili nezakonite tvrdnje i ne krši prava drugih.

U slučaju da autori otkriju važnu grešku u svom radu nakon njegovog objavljivanja, dužni su da momentalno o tome obaveste urednika ili izdavača i da sa njima sarađuju kako bi se rad povukao ili ispravio.

 

Recenzija

Primljeni radovi podležu recenziji. Cilj recenzije je da uredniku pomogne u donošenju odluke o tome da li rad treba prihvatiti ili odbiti i da kroz proces komunikacije sa autorima poboljša kvalitet rukopisa. Recenzija je transparentna, gde identitet autora nije poznat recenzentima i obrnuto. Od autora se može zahtevati da pri podnošenju rada navedu imena potencijalnih recenzenata. Recenzentima se daje rok do 45 dana za završetak recenzija. Rad recenzenta može biti naplaćen novčano ili pravom na besplatne primerke izabranih štampanih izdanja izdavača (DIVK – Društva za integritet i vek konstrukcija).

Izbor recenzenata spada u diskreciona prava urednika. Recenzenti moraju da raspolažu relevantnim znanjima u vezi sa oblašću kojom se rukopis bavi i ne smeju biti iz iste institucije kao autor, niti to smeju biti autori koji su u skorije vreme objavljivali publikacije zajedno (kao koautori) sa bilo kojim od autora podnesenog rada.

Recenzent ne sme da bude u sukobu interesa sa autorima ili finansijerom istraživanja. Ukoliko postoji sukob interesa, recenzent je dužan da o tome momentalno obavesti urednika.

Recenzent koji sebe smatra nekompetentnim za temu ili oblast kojom se rukopis bavi dužan je da o tome obavesti urednika.

Recenzija mora biti objektivna. Komentari koji se tiču ličnosti autora smatraju se neprimerenim. Sud recenzenata mora biti jasan i potkrepljen argumentima.

Rukopisi poslati recenzentu smatraju se poverljivim dokumentima.

U glavnoj fazi recenzije, recenzentima se, uz uputstvo sa preporukama za recenziju članaka, takođe šalje recenzentski list za popunjavanje i ocenjivanje radova. Urednik šalje podneseni rad na adresu najmanje 2 stručnjaka za naučnu oblast kojom se rad bavi. Recenzentski obrazac sadrži niz pitanja na koja treba odgovoriti, a koja recenzentima ukazuju koji su to aspekti koje treba obuhvatiti kako bi se donela odluka o sudbini jednog rukopisa. U završnom delu obrasca, recenzenti moraju da navedu svoja zapažanja i predloge kako da se podneti rukopis poboljša. Identitet recenzenata ostaje nepoznat autorima pre, tokom i nakon postupka recenzije. Autorima se skreće pažnja da iz rukopisa uklone sve lične podatke i druge podatke koji bi mogli otkriti njihov identitet.

Tokom procesa recenzije, recenzenti deluju nezavisno jedni od drugih. Recenzentima nije poznat identitet drugih recenzenata. Ako odluke recenzenata nisu iste (prihvatiti/odbiti), glavni urednik može da traži mišljenje drugih recenzenata.

Redakcija je dužna da obezbedi solidnu kontrolu kvaliteta recenzije. U slučaju da autori imaju ozbiljne i osnovane zamerke na račun recenzije, redakcija će proveriti da li je recenzija objektivna i da li zadovoljava akademske standarde. Ako se pojavi sumnja u objektivnost ili kvalitet recenzije, urednik će tražiti mišljenje drugih recenzenata.

 

Plagijarizam

Plagiranje, odnosno, preuzimanje tuđih ideja, reči ili drugih oblika kreativnog izraza i predstavljanje kao svojih, predstavlja grubo kršenje naučne etike. Plagiranje može da uključuje i kršenje autorskih prava, što je zakonom kažnjivo.

Plagijat obuhvata sledeće:

     doslovno ili gotovo doslovno preuzimanje ili smišljeno parafraziranje (u cilju prikrivanja plagijata) delova tekstova drugih autora bez jasnog ukazivanja na izvor ili obeležavanje kopiranih fragmenata (na primer, korišćenjem navodnika);

     kopiranje jednačina, slika ili tabela iz tuđih radova bez pravilnog navođenja izvora i/ili bez dozvole autora ili nosilaca autorskih prava za njihovo korišćenje.

Upozoravamo autore da se za svaki rukopis proverava da li je plagijat. Za verifikaciju plagijarizama koristili smo usluge Centra za evaluaciju u obrazovanju i nauci (CEON), odnosno, Srpskog citatnog indeksa (SCIndeks) u vidu softverske podrške, veb aplikacije VeP. Pomenuti servis koriste usluge programa za verifikaciju plagijarizama: iThenticate.

Rukopisi kod kojih postoje jasne indicije da se radi o plagijatu biće automatski odbijeni i autorima će biti trajno ili privremeno zabranjeno da objavljuju u časopisu. Od autora će se zahtevati da upute pisano izvinjenje autorima izvornog rada.

 

Povlačenje već objavljenih radova

Objavljeni rukopisi biće dostupni dokle god je to moguće u onoj formi u kojoj su objavljeni, bez ikakvih izmena. Ponekad se, međutim, može desiti da objavljeni rukopis mora da se povuče. Glavni razlog za povlačenje rukopisa jeste potreba da se ispravi greška u cilju očuvanja integriteta nauke, a ne želja da se autori kazne.

Članak se povlači u slučaju kršenja prava izdavača, nosilaca autorskih prava ili autora; povrede profesionalnih etičkih kodeksa, tj. u slučaju podnošenja istog rukopisa u više časopisa u isto vreme, lažne tvrdnje o autorstvu, plagijata, manipulacije podacima u cilju prevare i slično. U nekim slučajevima rad se može povući i kako bi se ispravile naknadno uočene greške u rukopisu ili objavljenom radu.

Standardi za razrešavanje situacija kada dolazi do povlačenja rada definisani su od strane biblioteka i naučnih tela, a ista praksa je usvojena i od strane časopisa Integritet i vek konstrukcija: u elektronskoj verziji izvornog članka (onog koji se povlači) uspostavlja se veza (HTML link) sa obaveštenjem o povlačenju. Povučeni članak se čuva u izvornoj formi, ali sa vodenim žigom na PDF dokumentu, na svakoj stranici, koji ukazuje da je članak povučen (RETRACTED).

 

Otvoreni pristup

Časopis Integritet i vek konstrukcija je dostupan u režimu otvorenog pristupa. Autori zadržavaju prava vlasništva članaka. Članci objavljeni u časopisu mogu se besplatno preuzeti sa sajta časopisa i smeju distribuirati u edukativne i nekomercijalne svrhe, pod uslovom da se ispravno citiraju autori i časopis, a u skladu sa Creative Commons licencom: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License (Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 Međunarodna licenca, http://creativecommons.org/licenses/by-nc-nd/4.0/). Autorima se može ostaviti mogućnost da sami izaberu modul Creative Commons licence. Korisnicima nije dozvoljeno remiksovanje, menjanje, ili nadogradnja izdatog materijala.

Redakcija časopisa, odnosno, izdavač (DIVK), nemaju obavezu da isplaćuju autorima članaka honorare niti da od autora potražuju naplaćivanje objavljenih članaka.

 

Samoarhiviranje

Časopis dopušta autorima da se finalna objavljena verzija rukopisa (članka) u PDF formatu prema zahtevima institucija, deponuje u institucionalni repozitorijum i/ili nekomercijalne baze podataka, kao što su Kobson, Repozitorijum Narodne biblioteke Srbije, SCOPUS, i sl., ili da se objavi na ličnim veb stranicama (uključujući i profile na društvenim mrežama za naučnike, kao što su ResearchGate, Academia.edu itd.) i/ili na sajtu institucije u kojoj su autori zaposleni, a u skladu sa Creative Commons licencom: Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivatives 4.0 International License (Creative Commons Autorstvo-Nekomercijalno-Bez prerada 4.0 Međunarodna licenca, http://creativecommons.org/licenses/ by-nc-nd/4.0/) u bilo koje vreme nakon objavljivanja u časopisu. Pri tome je potrebno da se navede izdavač kao nosilac autorskih prava i izvor rukopisa, a ukoliko postoji, navodi se i identifikator digitalnog objekta – DOI objavljenog članka u formi HTML linka.

 

Autorska prava

Kada je rukopis prihvaćen za objavljivanje, autori prenose autorska prava na izdavača. U slučaju da rukopis ne bude prihvaćen za štampu u časopisu, autori zadržavaju sva prava.

Na izdavača se prenose sledeća prava na rukopis, uključujući i dodatne materijale, i sve delove, izvode ili elemente rukopisa:

       pravo da reprodukuje i distribuira rukopis u štampanom obliku, uključujući i štampanje na zahtev;

       pravo na štampanje probnih primeraka, reprint i specijalnih izdanja rukopisa;

       pravo da rukopis prevede na druge jezike;

       pravo da rukopis reprodukuje koristeći fotomehanička ili slična sredstva, uključujući, ali ne ograničavajući se na fotokopiranje, i pravo da distribuira ove kopije;

       pravo da rukopis reprodukuje i distribuira elektronski ili optički koristeći sve nosioce podataka ili medija za skladištenje, a naročito u mašinski čitljivoj/digitalizovanoj formi na nosačima podataka kao što su hard disk, CD-ROM, DVD, Blu-ray Disc (BD), mini disk, trake sa podacima, i pravo da reprodukuje i distribuira rukopis sa tih prenosnika podataka;

       pravo da sačuva rukopis u bazama podataka, uključujući i onlajn baze podataka, kao i pravo prenosa rukopisa u svim tehničkim sistemima i režimima;

       pravo da rukopis učini dostupnim javnosti ili zatvorenim grupama korisnika na osnovu pojedinačnih zahteva za upotrebu na monitoru ili drugim čitačima (uključujući i čitače elektronskih knjiga), i u štampanoj formi za korisnike, bilo putem interneta, onlajn servisa, ili putem internih ili eksternih mreža.