Vol.14, No.3, 2014, str. 199–204
UDK  678.7-19:539.319 66.018.9:539.319

UTICAJ OBLIKA KAVITETA U RESTORATIVNOJ STOMATOLOGIJI NA RASPODELU NAPON-DEFORMACIJA U DENTINU I GLEĐI IZAZVANOJ POLIMERIZACIJOM

Uroš Tatić1,Vesna Miletić2, Simon Sedmak1, Nenad Mitrović3, Andrea Ezdenci1, Lara Gubeljak4, Miloš Milošević1

1)University of Belgrade, Faculty of Mechanical Engineering, Innovation Centre, Serbia, mmilosevic@mas.bg.ac.rs

2)University of Belgrade, School of Dental Medicine

3)University of Belgrade, Faculty of Mechanical Engng

4)II High School Maribor, Int. Bacc., Maribor, Slovenia

Izvod

U restorativnoj stomatologiji je učestala praksa zamene amalgama stomatološkim kompozitima na bazi smole, uz minimalnu dodatnu pripremu kaviteta ili bez nje. Polimerizacijsko skupljanje stomatoloških kompozita prouzrokuje napon, čiji se uticaj prenosi na zubno tkivo, što može dovesti do pojave mikroprslina i postoperativnih bolova. Cilj ovog rada je da se odredi uticaj različitih oblika kaviteta na raspodelu napona i deformacija. izazvanih skupljanjem kompozita. U tu svrhu su korišćene eksperimentalna metoda korelacije digitalnih slika (DIC) i numerička metoda konačnih elemenata (FEM). Numerički model je verifikovan poređenjem rezultata proračuna sa rezultatima dobijenim eksperimentalnom metodom. Nakon verifikacije, postojeći 3D model kaviteta je modifikovan u cilju dobijanja dva nova modela sa istom geometrijom zuba i različitim oblicima kaviteta, kako bi se odredio uticaj ovih oblika na raspodelu napona. Utvrđeno je da debljina dentina oko kaviteta igra značajnu ulogu u raspodeli napona i deformacija.

Ključne reči: oblik kaviteta, metoda konačnih elemenata (FEM), polimerizacijski napon, raspodela napon-deformacija, korelacija digitalnih slika (DIC)

rad u celosti (3581 KB)